تحقیق تغییرات اقلیمی سنگ ها

تحقیق تغییرات اقلیمی سنگ ها تحقیق تغییرات اقلیمی سنگ ها

دسته : منابع طبیعی

فرمت فایل : word

حجم فایل : 119 KB

تعداد صفحات : 19

بازدیدها : 901

برچسبها : تغییرات سنگ تغییر اقلیم سنگ

مبلغ : 1000 تومان

خرید این فایل

دانلود تحقیق بررسی تغییرات اقلیمی سنگ ها و بررسی علل تغییرات شکلی و اقلیمی سنگها

تحقیق دانلودی حاضر به بررسی تغییرات اقلیمی سنگها ، تغییرات شکلی آنها و عوامل موثر بر این تغییرات می پردازد و قابل فایل ورد و قابل ویرایش تهیه گردیده است. در زیر به بخشهایی از متن این تحقیق اشاره شده است.

عوامل تغییر اقلیمی

تغییرات اقلیمی به نوسانات درون محیط زمین، فرایندهای طبیعی موجود در اطراف آن، و تأثیر فعالیت بشر بر آن برمی گردد. عوامل خارجی که می تواند اقلیم را شکل دهد اغلب نیروهای اقلیمی نامیده می شوند شامل فرایندهایی همچون نوسانات در تابش خورشیدی، گردش (وضعی) زمین، و مقادیر (تمرکز) گاز گلخانه ای می باشند.

نوسانات درون اقلیم زمین

آب و هوا در آن و به خودی خود، یک سیستم پویای غیرخطی نامنظم، بی نظم است، اما در بسیاری از موارد، مشاهده می شود که اقلیم (یعنی وضعیت میانگین آب و هوا) به درستی ثابت و قابل پیش بینی است. این مسئله شامل دمای متوسط، میزان بارش، روزهای آفتابی، و بسیاری متغیرهای دیگری می شود که در هر مکانی می توان آن را سنجش نمود. اما، تغییراتی نیز درون محیط زمین وجود دارند که می تواند بر اقلیم آن تاثیر بگذارد.

خزش در سنگ

مطالعه وبررسی رفتار سنگ ها و اثرات زمان روی خواص و رفتار آن ها که عمدتا تحت عنوان کلی خزش شناخته می شود، اهمیت خاصی در مکانیک سنگ و فعالیت های معدنی دارد.

در اکثر موارد زمان را به عنوان عاملی در تغییر شکل سنگ ها حذف می کنند. اما از آنجا که هیچ عکس العملی در واقع به صورت آنی رخ نمی دهد، زمان باید در معادلات تنش کرنش منظور شود. البته در موارد بسیار می توان با نادیده گرفتن تاثیر زمان نیز، تغییر شکل سنگ ها را در حد قابل قبولی محاسبه نمود. اما این موضوع در همه موارد امکانپذیر نیست.

...

تغییرات سنگ ها

تغییر شکل کوتاه مدت سنگ : عبارت از رفتار سنگ در برابر تنشهایی است که کمتر از مقاومت نهایی سنگ می باشند و در زمان نسبتا کوتاهی عمل می کنند. بسته به اندازه و شدت تنشهای کوتاه مدت ، سنگ ممکن است به یکی از صورتهای الاستیک (کشسان) ، ویسکوز ، و پلاستیک (خمیرسان) عکس العمل نشان دهد. تغییر شکل طولانی مدت : عبارت از عکس العمل مواد سنگی یکپارچه در مقابل تنشهای مداوم یا چرخه ای است که بزرگی آنها به مراتب کمتر از مقاومت نهایی سنگ است و برای مدت زمان طولانی بر روی سنگ اثر می نمایند. بر اثر تنشهای کوچکی که در زمانی طولانی بر سنگ وارد می شود نوع خاصی از تغییر شکل به نام خزش ایجاد می شود. مقاومت سنگ یکپارچه : می توان آن را حداکثر نیرویی دانست که واحد سطح سنگ می تواند تحمل کند بدون آنکه بشکند. تنش نیروهای وارده به اجسام مختلف باعث تغییر شکل آنها می شود. نوع و مقدار تغییر شکل حاصله در هر مورد به مقدار و جهت نیروی وارده و مشخصات جسم بستگی دارد. شدت نیرو بر سطح ، فشار نامیده می شود. در صورتی که بخواهیم از شدت نیرو در یک سطح مفروض در داخل جسم آگاه شویم مفهوم تنش را بکار می گیریم. تنش در واقع شدت نیرو ، یا مقدار نیروی وارده بر واحد یک سطح واقع در داخل جسم است. بطور کلی وقتی بر پیرامون یک ذره ، یا یک جسم نیرو وارد می شود، در داخل آن تنشهایی ایجاد می گردد که اگر مقدار آنها به اندازه کافی بزرگ باشد یا زمان تاثیر آنها طولانی باشد، باعث ایجاد تغییراتی در شکل یا اندازه جسم می شوند. تنجش همانگونه که گفته شد همه اجسام ، از جمله سنگها ، بر اثر عملکرد تنش تغییر شکل می یابند و به زبانی تنشهای وارده به صورت تغییر شکل در آنها تظاهر نموده یا ذخیره می شود. تغییر شکل نسبی ایجاد شده در جسم را تنجش می نامیم. تنجش یک جسم ممکن است همگن یا ناهمگن باشد. در تغییرشکل همگن خطوط مستقیم هموار مستقیم باقی می ماند و خطوط موازی همچنان موازی بودن خود را حفظ می کنند. در مقابل ، تغییر شکل ناهمگن بسیار پیچیده و متنوع است.

...

عوامل موثر در تغییر شکل سنگ

عوامل متعددی وجود دارد که می تواند در رفتار سنگ و بطور کلی رفتار هر ماده در برابر تغییر شکل ، تاثیر بگذارد. این عوامل را می توان به دو گروه خارجی (مثل فشار همه جانبه و دمای محیط) و داخلی (مثل جنس و ساخت و دیگر ویژگیهای ذاتی سنگ) تقسیم کرد.

فشار همه جانبه

یکی از مهمترین عوامل ، فشار جانبی (فشار همه جانبه) است. به نحوی که در اعماق زمین ، که مقدار فشار جانبی زیاد است، رفتار خمیری سنگ افزایش می یابد. آنچه باعث تغییر شکل سنگ می شود، مقدار تنش محوری ( b1) نیست. بلکه در یک فشار جانبی ثابت ، عامل موثر تفاضل تنش محوری (b1) از تنش جانبی (b3) است که تنش عامل نام داشته. تنش عاملی که با آن سنگ بشکند به نام مقاومت نهایی موسوم است. در صورتی که تعدادی نمونه مشابه از یک سنگ را با تنشهای جانبی متفاوتی مورد آزمایش قرار دهیم، خواهیم دید که با افزایش تنش جانبی ، مقاومت نهایی سنگ نیز افزایش می یابد.

دمای محیط

عامل مهم دیگری که در رفتار سنگها در مقابل تغییر شکل تاثیر می گذارد، دمای محیط است. در اعماق زمین که دما بالا است، رفتار خمیری سنگها بیشتر می شود.

زمان

عامل موثر دیگری که تغییر شکل سنگها را کنترل می کند، زمان است. ...

...

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید